Jak nauczyć się niemieckiego samemu od podstaw?

nauka niemieckiego książka

Samodzielna nauka niemieckiego: 3 metody, które pomogą Ci  nauczyć się niemieckiego od podstaw bez kursów

Po co w ogóle uczyć się języków obcych?

Jeśli zadałeś sobie pytanie, po co w ogóle uczyć się niemieckiego, jesteś na najlepszej drodze, by osiągnąć ten cel. To już połowa sukcesu. Często spotykam osoby, które próbują szybko nauczyć się języka obcego, nie wiedzą jednak po co. Brak jasno wyznaczonych celów prowadzi do tego, że szybko się poddają i dołączają do grona tzw. „wiecznie początkujących”.

To duży błąd. Nauka niemieckiego to długotrwały i żmudny, a jednocześnie pełen satysfakcji proces. Jeśli więc zamierzasz podjąć wyzwanie i opanować język niemiecki, najważniejsza jest dla Ciebie odpowiednia motywacja do nauki.

Odpowiedz sobie na pytanie: czy robisz to, bo da ci to lepszą pracę, możliwość podróżowania, czy może interesuje Cię któryś z krajów niemieckojęzycznych i chcesz tam wyjechać? Może chcesz na stałe mieszkać w Niemczech? Każdy z tych powodów jest dobry, trzeba sobie tylko je uświadomić.

Jak ja nauczyłem się języka niemieckiego samemu i po co?

Opiszę krótko jak ja nauczyłem się języka niemieckiego samemu już jako dorosły. Może moja historia będzie dla kogoś motywacją. Przecież jeśli mi się udało, Tobie też się uda. Ja też byłem osobą początkującą, nie rozumiałem nawet podstawowych zwrotów. Miałem jednak dwie cechy, które pomogły mi w opanowaniu języka: czas i odpowiednią motywację.

Studiowałem filozofię i na II roku studiów uświadomiłem sobie, że znajomość takiego języka jak niemiecki może być potężnym narzędziem, które daje przewagę zarówno na moim kierunku studiów, na rynku pracy jak i w życiu codziennym. Zacząłem się uczyć niemieckiego. Ostatecznie znajomość niemieckiego zmieniła i ukształtowała moje życie w niesamowity sposób: pierwsza praca z niemieckim, wyjazdy do Niemiec, Szwajcarii, aż po pracę tłumacza języka niemieckiego i zaprzysiężenie na tłumacza przysięgłego.

Na początku szybko się zniechęciłem, naukę niemieckiego samemu trzeba zaczynać z rozwagą. Zacząłem od książek po niemiecku co tylko mnie zniechęciło.

Zacząłem więc stosować inne, prostsze metody. Okazały się o wiele skuteczniejsze.

Niemieckie filmy i bajki: skuteczna i szybka metoda samodzielnej nauki niemieckiego

Jeśli chcesz nauczyć się niemieckiego sam bez wydawania pieniędzy na kosztowne kursy w szkole językowej, zacznij od lekkich i przyjemnych treści. W roli nauczyciela języka niemieckiego świetnie sprawdzają się niemieckie filmy, seriale oraz bajki

Dla początkujących polecam na początek serię Extra. Pomoże Ci ona w nauce podstawowych zwrotów potrzebnych w życiu codziennym: będziesz wiedział jak się przedstawić, zapytać jak czuje się Twój rozmówca, poznasz podstawowe zwroty po niemiecku i ich wymowę. Opanowanie niemieckiego dla początkujących da Ci dodatkową motywację do nauki trudniejszych niemieckich słówek. Ucząc się samodzielnie możesz robić niesamowite postępy, nie ogranicza Cię tempo innych kursantów.

Po opanowaniu podstaw czas na skok na głęboką wodę czyli niemieckie kreskówki: „Zeichentrickserien” (seriale animowane) lub „Zeichentrickfilme”.

Na YouTube jest wiele kanałów z niemieckimi kreskówkami. Najważniejszą ich zaletą są napisy w języku niemieckim. Dzięki nim, nawet jeśli czegoś nie zrozumiesz, będziesz mógł to sprawdzić w słowniku. Dla przykłady prawdziwy klasyk. „Heidi”, kreskówka, którą zna chyba każde niemieckie dziecko:

Niemieckie gazety i strony internetowe: metoda na bogate słownictwo i poprawienie poziomu językowego

Zanurzenie w języku: nauka z niemieckich mediów

Otaczaj się niemieckim na co dzień. Zamiast polskich wiadomości czytaj niemieckie portale, zamiast polskich wiadomości słuchaj niemieckich. Im więcej masz kontaktu z językiem, tym skuteczniejsza i szybsza będzie nauka.

Lubisz słuchać podcasty albo oglądać filmy na YouTube? Na niemieckim YouTubie znajdziesz mnóstwo ciekawych kanałów tematycznych, które pozwolą Ci szybko i skutecznie poprawić swój poziom językowy.

W poprzednim artykule na blogu wymieniłem bezpłatne niemieckie portale i gazety. Jeśli interesuje Cię polityka  i to co dzieje się na świecie, wykorzystaj to jako motywację. I tak słuchałbyś tych treści. Jeśli włączysz kanał ZDF Nachrichten lub Arte.tv zamiast polskich wiadomości, dowiesz się tego samego, a jednocześnie będziesz uczył się niemieckiego za darmo.

Lista niemieckich gazet i portali do nauki niemieckiego:

  1. Neue Zürcher Zeitung – nzz.ch
  2. Bild – bild.de
  3. Die Welt – welt.de
  4. Die Zeit – zeit.de
  5. taz – die tageszeitung – taz.de
  6. Epoch Times – epochtimes.de

Lektor lub trener językowy: rozmowa z native speakerami języka niemieckiego (Muttersprachler)

Samodzielna nauka niemieckiego jest wymagająca. Wierzę, że możesz nauczyć się skutecznie języka niemieckiego sam w domu. Jeśli jednak chcesz nauczyć się niemieckiego naprawdę szybko warto skorzystać z lekcji niemieckiego online. Na początku nauki możesz uczyć się sam, postępy w nauce języków obcych są niesamowite u początkujących.

Po samodzielnym opanowaniu podstaw, będziesz chciał poznawać nowe słówka i zwroty. Indywidualne zajęcia np. raz w tygodniu to koszt podobny do kursu. Za tą samą cenę otrzymasz jednak zupełnie inną usługę.

Słyszałem już wiele historii o tym, jak ludzie marnowali pieniądze na kursach języka niemieckiego. Ta metoda najczęściej nie działa. Uczestnictwo w kursie pozwala schować się w grupie, odbiera inicjatywę.

Na indywidualnych zajęciach z lektorem nie będzie wymówek. To od Ciebie będzie zależało to jaką tematykę poruszysz, o czym będą zajęcia i jak szybko poprawisz swój poziom języka. Jednym z portali, na którym oferują swoje usługi nauczyciele i trenerzy językowi jest Italki. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej, zobacz recenzję Italki na kanale „Rozwojownik językowy„, który zresztą również warto oglądać. Na kanale „Madame Polyglot” jest dużo wartościowych treści dla uczących się języka niemieckiego.

Wyzwania w samodzielnej nauce języka niemieckiego od podstaw

  • Motywacja: Chcesz szybko nauczyć się niemieckiego: ustal regularne cele i nagradzaj się za ich osiągnięcie. Pomyśl, dlaczego warto się uczyć.
  • Brak interakcji: Korzystaj z platform do rozmów i czatów z native speakerami. Udzielaj się w niemieckojęzycznych grupach dyskusyjnych. Facebook, YouTube i inne media społecznościowe dają niesamowite możliwości.
  • Trudności gramatyczne: Skup się na praktycznych zastosowaniach gramatyki. Ucz się gramatyki na przykładach zdań lub nie ucz się jej na początku w ogóle!

Podsumowanie

Samodzielna nauka niemieckiego jest wyzwaniem, ale przyniesie wiele korzyści. Moja propozycja to 3 metody: niemieckie filmy i bajki, niemieckie strony internetowe i portale, nauczyciele i trenerzy językowi. Sam właśnie w ten sposób uczyłem się niemieckiego. Dzięki odpowiednim treściom w języku niemieckim, planowi nauki i determinacji, możesz osiągnąć biegłość językową. Pamiętaj, że kluczem do sukcesu są czas i motywacja. Znajdź sobie powód do nauki: praca, emigracja, podróże, poznawanie nowych ludzi, poznanie kultury, historii, a skutecznie nauczysz się języka niemieckiego. Powodzenia!

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top